ISG

SORU : Ameliyathanedeki skopi cihazı kurşunlu odanın dışında kullanılıyor. Bu durumdan arkadaşlar çok şikayetçi.Biz kişisel koruyucu kullansak bile  kapı önünden bulunan veya koridorda bulunan arkadaşlar etkileniyorlar mı? Bir de diğer odalarda kullanılacaktı niye odanın bir tanesi kurşunla kaplandı bilmek istiyorlar ben bu konuda ne yapabilirim, onlara ne zararları var bu konuda vereceğiniz cevap benim için çok önemli, eğitim istediler onda da başarılı olamadılar daha önce bir hastanede ölçüm yapılmış bu gibi şikayet üzerine normal dozlarda cıkmış. Teşekkür ederim.İyi çalışmalar

CEVAP : Sorularınız tamamen teknik bir konu olup konunun sorumlusu lisans sahibidir. Bilindiği üzere; sağlık alanında radyasyon ile çalışan birimler, TAEK lisansını alarak lisans sahibi sorumluluğunda  mevzuata uygun olarak çalışmak zorundadır.

ISG uzmanı olarak kendinizi korumak üzere gerekli bilgileri almak için  çalıştığınız kurulusun Radyasyondan Korunma Sorumlusu (RKS) ile irtibata geçmeniz önerilir.

Konu hakkında mevzuatlara dernek sitemizden ulaşabilirsiniz,  Ayrıca;

Ameliyathanelerde, üroloji ve ortopedi de yapılan incelemeler, mobil floroskopi cihazları tüm dünyada kullanılmaktadır. Sorularınız ile ilgili olarak başta Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) olmak üzere çok sayıda materyale ulaşabilirsiniz.  Yardımcı olması amacıyla;

 

https://rpop.iaea.org/RPOPsayfasında ki “poster” kısmında Türkçe olarak hazırlanan dokümana ulaşabilirsiniz (ek de gönderilmektedir.)