Yönetici Asistanı

SORU: Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum, bir konu hakkında mümkünse bilgi almak istiyorum. 27 yaşındayım ve ilk defa bu sene son 7 ay içerisinde 1 ilaçlı batın tomografisi, 1 boyun ve kol röntgeni, 1 panoramik diş röntgeni, 2 hafta ara ile 4 adet akciğer röntgeni çektirmek üzere yoğun şekilde radyasyona maruz kaldım. Araştırdığım kadarıyla senelik almam gereken radyasyon limitini aşmış bulunuyorum. Hiçbir çekimde kurşun önlük giydirilmedi ayrıca. Bu kadar fazla radyasyon alımından sebep kanser riskimde bir artış söz konusu olabilir mi ve vücut bunu tolare edebilir mi?

CEVAP : Yaptırdığınız  X-ışın incelemelerinde ki radyasyonun vücutta birikmesi söz konusu olmayıp her bir ışınlamanın riskinin ayrı ayrı hesaplanması gerekir.

İncelemelerin teknik detaylarını bilemediğimizden tam bir risk saptaması  yapmamız mümkün değil. Ancak kabaca bir tahmin de bulunursak her bir  akciğer röntgeni nedeniyle ömrünüzün geri kalanında kanserden ölme  riskiniz milyonda 2 veya 3, yani 1 milyon kişi aynı röntgeni çektirirse  aralarından sadece bu kadar az kişinin radyasyona bağlı ilave kanser  riski var. Diğer nedenlere bağlı olarak (sigara, obezite vs) kansere  yakalanma oranı %40, ölüm oranı ise %22-23 civarında. Bunlar Avrupa ve  ABD tarafından verilen değerler. Anlaşılacağı gibi radyasyona bağlı risk  son derece düşük.  Boyun ve panoramik incelemedeki riskler daha da az. Batın tomografisinde ise riskiniz daha fazla, emniyetli tarafta kalmak  için yüksek radyasyonun verildiği bir inceleme yaptırdığınızı kabul  ederek, ömür boyu kanser riskinizi 1 /2000 olarak ifade edebiliriz (gene  bu 2000 kişiden 800 kişinin diğer nedenlere bağlı olarak kansere  yakalanabileceğini belirtelim). Yıllık doz sınırlamaları,  sadece mesleği gereği radyasyona maruz kalanlar için uygulanır, sağlık nedenleriyle  yapılan radyolojik incelemeleri  için herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Radyasyon konusu ile ilgili olarak gerekli bilgileri  derneğimizin web  sayfasında bulunan “Radyasyon nedir” başlıklı klavuzdan elde edebilirsiniz.